Geneza rozwoju strony oraz wzrostu jej widoczności w Google na podstawie jednego z naszych serwisów.

Pamiętacie infografikę z roślinką (stroną internetową), którą opublikowaliśmy jakiś czas temu? Opiszemy dziś dokładniej każdy z etapów tworzenia i rozwoju serwisu z artykułami na przykładzie jednej z naszych stron, poświęconej tematyce finansowej.

Etapy powstawania vortali

1. Wybór domeny.

Choć może wydawać się mało znaczącym etapem, w rzeczywistości ma duże znaczenie wizerunkowe. Nazwa powinna nawiązywać do tematyki strony, być nietuzinkowa i łatwa do zapamiętania dla użytkowników. Przy jej tworzeniu warto wykorzystać skojarzenia, wiążące się z zakresem publikowanych artykułów. Po wyborze i zarejestrowaniu domeny udostępniamy stronę do zaindeksowania w Google. Już w tym momencie warto zadbać o kilka naturalnych linków przychodzących z powiązanych tematycznie miejsc.

2. Budowa według standardów SEO.

Meta title, Meta description, nagłówki H1 – to jedne z podstawowych i najważniejszych elementów strony pod względem wymogów SEO. Równie istotna jest jej odpowiednia budowa: przyjazna dla użytkownika, umożliwiająca łatwą i intuicyjną nawigację po serwisie. Powinna ona uwzględniać mobilną wersję strony – najprostszym rozwiązaniem jest tu wybór responsywnego szablonu, który dopasowuje się do urządzenia wyświetlającego witrynę. Jest to bardzo istotna kwestia, bo wiemy z doświadczenia że duży procent wyszukiwań jest właśnie z urządzeń mobilnych.

Podstawą rozwoju portalu oraz naturalnej indeksacji w Google jest unikalna, wartościowa dla użytkownika treść, która dostarcza mu poszukiwanych informacji. Artykuły sponsorowane można różnicować na wiele sposobów, wykorzystując narzędzia i metody content marketingu: infografiki, rankingi, poradniki, case study, zdjęcia, wideo, instrukcje, e-booki itp. Najważniejsze, żeby treść była rzetelna, ciekawa dla użytkownika i zaprezentowana w możliwie atrakcyjny sposób. Nie należy zapominać o przejrzystości, właściwym doborze słów, języku czy układzie treści, a także odpowiedniej objętości artykułów: optymalna długość to 1500-2500 znaków – zarówno dla użytkownika, jak i robotów wyszukiwarek. Wszystkie te elementy wpływają na dobry odbiór tekstów, a razem z nim – więcej wyświetleń, szybszą indeksację i lepszą pozycję w wyszukiwarce.

W budowie strony pod kątem SEO niezwykle istotne jest linkowanie wewnętrzne: polecane artykuły, link do strony głównej zamieszczony na każdej podstronie, odnośniki do kategorii itp. Równie ważna jest site mapa oraz wtyczki social media (FB, G+, Twitter, Instagram itp.), powiązane z kontami social media dedykowanymi stronie. Te ostatnie są podstawą działań w zakresie marketingu wirusowego, umożliwiającego popularyzację strony i dotarcie do szerszego grona odbiorców. Udostępnianie artykułów czy zdjęć pozwala też zyskać naturalny ruch oraz linki do serwisu.

Poniżej screen, prezentujący układ treści na stronie głównej wraz z wtyczkami social media:

Układ treści - artykuły sponsorowane

3. Stopniowe zdobywanie odnośników do strony, prowadzące do wzrostu jej widoczności w Google.

Każdy SEOwiec doskonale wie, że linki do strony poprawiają jej widoczność w wyszukiwarce. Na ten temat można by napisać kolejny obszerny artykuł – tutaj ograniczymy się jedynie do krótkiego kompendium. Stopniowe zdobywanie wartościowych odnośników do strony jest w obecnych warunkach nie lada wyzwaniem. Dobry profil linków to przede wszystkim profil nieschematyczny, unikalny i naturalny. Aby utrzymać ten kierunek, należy zadbać o zachowanie odpowiedniej tematyki źródeł linków, co w praktyce oznacza dbałość o pozyskiwanie odnośników z zaufanych stron, niezawierających spamu i powiązanych tematycznie z naszym serwisem. Bardzo istotne jest również zamieszczanie linków do podstron czy konkretnych artykułów, które są bardziej naturalne, wpływają na ustabilizowanie linkowania i urozmaicają jego profil. Warto przy tym różnicować źródła oraz rodzaj linków (zarówno dofollow, jak i nofollow), nie bazując na 2 czy 3 skryptach stron, pozwalających pozyskać odnośnik. Wiele zależy oczywiście od branży, z którą powiązana jest dana witryna – niektóre tematy są szerzej poruszane w Internecie, inne mniej. Ważne, żeby dostosować strategię linkowania do tych warunków.

Poniżej statystyki opisywanej strony w majestic.com:

Statystyki majestic

Do prezentowanej witryny linkuje obecnie 31 stron, z czego 17 daje linki dofollow, a 14 – nofollow. W rokładzie anchor textów przeważają linki brandowe, stanowiące ok. 80%.

 

4. Dalszy rozwój serwisy za pomocą contentu.

Kiedy strona funkcjonuje już w sieci, nie należy zaniedbywać jej zawartości. Dodawanie kolejnych artykułów czy innych materiałów wpływa na lepszy wizerunek, rosnącą popularność strony oraz wyższą pozycję w wyszukiwarce. Oczywiście nieustannie należy dbać przy tym o wysoką jakość contentu – w naszym serwisie teksty są moderowane i sprawdzane pod kątem wartości merytorycznej i innych wymagań. Poza artykułami klientów dodajemy również własne treści (artykuły bez linków dofollow): w ten sposób stopniowo rośnie liczna zaindeksowanych stron serwisu w Google.

Poniżej screen z przykładowym artykułem, opublikowanym na stronie:

screen 2

Prezentowany serwis posiada aktualnie 199 stron zaindeksowanych w Google, zaś nowe artykuły dodawane są na bieżąco. Stały przyrost contentu i stron zaindeksowanych w Google zwiększa widoczność strony w SERP (Search Engine Results Page) .

5. Wzrost widoczności i naturalny ruch z wyszukiwarki.

Stałe aktualizowanie strony, ciekawa i merytoryczna treść, odpowiednia budowa, zróżnicowany i bezpieczny profil linków: wszystkie te elementy wpływają na wyższą pozycję w wynikach wyszukiwania, zaś w konsekwencji – popularyzację serwisu w Internecie. Poszczególne artykuły generują ruch z wyszukiwarki, co przekłada się wzrost oglądalności strony i jeszcze lepszą indeksacją kolejnych treści.

Statystykę opisywanej strony widać na poniższym screenie z PIWIK (statystyki mierzone od 07.2015):

statystyki piwik

Zaprezentowane wyżej dane i screeny dotyczą jednej z naszych stron, która funkcjonuje w sieci ponad rok. W toku jej rozwoju dbaliśmy o zachowanie wszystkich opisanych w artykule reguł, dotyczących budowy strony, treści, profilu linków oraz stałej aktualizacji serwisu. Przeprowadzając Was przez poszczególne punkty decydujące o indeksacji i miejscu w wynikach wyszukiwania Google, chcieliśmy zaprezentować, jak w praktyce wygląda proces rozwoju naszych serwisów - krok po kroku. Wyniki naszej pracy ilustrują przytoczone statystyki. Za jakiś czas z pewnością przedstawimy kolejne :)