Jak poprawić widoczność artykułu w Google w 5 krokach?

Publikując artykuły, chcemy dotrzeć do jak najszerszego grona odbiorców. Doskonałym narzędziem pomagającym w realizacji celu jest wyszukiwarka Google, z której korzysta rocznie blisko 20 mln Polaków.

jak poprawic widocznosc w google

 

Nasz artykuł pomoże Ci w 5 prostych krokach wykorzystać potencjał wyszukiwarek i dotrzeć do wielu nowych czytelników.

 

W jakim celu prowadzimy działania z zakresu content marketingu?

Content marketing jest narzędziem mającym na celu nie tylko promocję marki, ale również przyciągnięcie uwagi potencjalnego klienta w początkowej fazie procesu zakupu.

Pojęcie content marketingu zawiera w sobie zarówno treść, jak i strategię pozyskania klienta poprzez publikowanie artykułów lub innego rodzaju treści na stronie internetowej. Przykładowymi formami są:

 • blog firmowy,

 • recenzje, opisy i porównania produktów,

 • dział faq, czyli często pojawiające się pytania,

 • wideoblog przedstawiający działanie i funkcje produktów,

 • poradnik,

 • aktualności związane z branżą,

 • porady eksperckie,

 • i wiele innych form spotykanych na stronach internetowych, szczególnie średnich i dużych firm.

Każda z powyższych form content marketingu wymaga inwestycji. Pisanie artykułów, produkcja filmów, śledzenie i opisywanie aktualności z branży wymaga sporo czasu, wiedzy i zaangażowania.

Wartościowe treści trafiają do szerokiego grona odbiorców, którzy są potencjalnymi klientami firmy. Dzięki temu czas i środki finansowe poświęcone na publikowanie wysokiej jakości treści na stronie zwracają się wielokrotnie, jest tylko jeden warunek... dotarcie do potencjalnego klienta.

 

Jak (poprzez content marketing) dotrzeć do klienta?

Nawet najbardziej atrakcyjna treść, która nie jest łatwo dostępna dla klienta, nie przyniesie żadnych korzyści dla osoby/firmy, która ją opublikuje. Informacje, które chcemy przekazać, mogą dać korzyść dopiero wtedy, kiedy są odnalezione przez klienta szukającego informacji związanych z określonymi produktami, markami lub usługami.

Z tego względu podstawowym celem dla copywriterów tworzących content jest dotarcie do jak najszerszego grona odbiorców, co jest niemal gwarantem sukcesu. Jedną z najbardziej oczywistych i najłatwiejszych dróg dotarcia do klienta stanowi wyszukiwarka Google.

Najłatwiej podać klientowi "na tacy" to, czego szuka. Niezależnie od tego, czy mówimy o formie tekstowej, infografice czy video. Wystarczy odpowiedzieć na zapytania wpisywane w wyszukiwarce.

 

Jak pozycjonować artykuł w Google bez dziedzinowej wiedzy z zakresu SEO?

 

Krok 1 - Wybierz odpowiedni tytuł

krok1

 

Do każdej tematyki należy dopasować optymalny tytuł artykułu na podstawie trendów wyszukiwania. Zanim zaczniemy tworzyć content, warto sprawdzić, czy tego typu treści są wyszukiwane w Google, co pozwoli uniknąć tracenia czasu na opisywanie tematów, których nikt nie wyszukuje.

Warto opisywać tematykę, która jest często wyszukiwana i aktualna. W tym celu można wykorzystać darmowe narzędzia Google. Polecam "Planer Słów Kluczowych", gdzie możemy sprawdzić przybliżoną miesięczną ilość wyszukiwań poszczególnych fraz. Pozwoli to nie tylko określić tematykę artykułu, ale w szczególności dobrać optymalny tytuł.

Często zdarza się, że użytkownicy wyszukują pełne pytania w Google. W takich przypadkach polecam zawarcie w tytule jak największej części wyszukiwanej frazy. Przykład pytania wyszukiwanego w Google: "ile kosztuje pozycjonowanie stron". W tytule artykułu można wykorzystać część treści zapytania, jednocześnie sugerując, że użytkownik znajdzie kompleksową informację na ten temat.

Moje propozycje tytułów wyglądałyby następująco:

"Ile kosztuje pozycjonowanie i czy warto inwestować?"

"Ile kosztuje pozycjonowanie - gdzie zamówić najtaniej?"

"Ile kosztuje pozycjonowanie abonamentowe oraz top10?"

 

Warto pamiętać, że ustawiając temat artykułu w metatagach (

) Google pogrubi tytuł

w całości lub częściowo. Zazwyczaj pogrubiona zostaje część spójna z wpisanym zapytaniem, co przykuwa uwagę potencjalnego odbiorcy i zachęca do kliknięcia w wynik na liście wyszukiwania Google.

 

 

Krok 2 - Ustaw meta description - opis widoczny w Google

krok 2

 

Zdecydowana większość systemów CMS pozwala na konfigurację meta description dla każdego artykułu umieszczonego na stronie. Ustawiony opis będzie widoczny w wynikach wyszukiwania Google.

Aby napisać doskonały opis, można zastosować elementy związane z jednym z najpopularniejszych pojęć stosowanych w marketingu: AIDA. Elementy, które powinniśmy umieścić w opisie, można usystematyzować i zdefiniować w ten sposób:

 • A — Attention — przyciągnięcie uwagi. W tym celu możemy użyć słów związanych z tematyką artykułu - fragmenty opisu zawierające się w wyszukiwanej frazie będą wytłuszczone, co zwiększa szanse na przyciągnięcie uwagi.

 • I — Interest — opiszmy rodzaj informacji, który znajdzie się w artykule, dzięki temu możemy zainteresować osobę szukającą informacji.

 • D — Desire — proponuję opisać problemy, jakie uda się rozwiązać, lub efekt, który można uzyskać, stosując wiedzę i umiejętności zawarte w artykule. Jeżeli jest to artykuł promujący produkt lub usługę, warto dodać informację, że przedstawiamy najlepsze, najbardziej profesjonalne czy też najtańsze produkty lub usługi, "dzięki którym nie przepłacisz".

 • A — Action — wezwanie do działania jest bardzo istotne. Zazwyczaj znajduje się na końcu opisu, przykłady: "Sprawdź!", "Wejdź i przekonaj się, jakie to proste!", itd.

Technicznie rzecz biorąc, opis może zawierać do 160 znaków. Jednak o tym, czy nie zostanie "obcięty", decyduje nie liczba znaków, ale pikseli. Nie wszystkie litery i liczby są tak samo szerokie.

Asekuracyjnie stosujemy 145-150 znaków. Po kilku dniach warto sprawdzić, czy opis wygląda wystarczająco dobrze i czy jest widoczny w wynikach wyszukiwania w całości.

Elementy AIDA można umieszczać również w znaczniku meta-title, jednak ze względu na ilość znaków (do 55), pole działania jest znacznie ograniczone.

 

 

Krok 3 - Optymalny wstęp oraz nagłówki w treści

krok-3

 

Zakładając, że pierwsze 2 punkty wykonaliśmy prawidłowo, uda nam się pozyskać wejścia z naturalnych wyników wyszukiwania Google. Kolejny krok będzie decydujący w kwestii utrzymania lub poprawienia pozycji. Podstawowym elementem branym pod uwagę przy ustalaniu pozycji strony w wynikach są czynniki behawioralne. Innymi słowy, chcemy uniknąć sytuacji, w której użytkownik wchodzi na stronę, następnie szybko ucieka i szuka dalej, bo nie znalazł odpowiedzi na swoje zapytanie. Takie zachowanie generuje duży współczynnik odrzuceń i jest negatywnym sygnał SEO.

 

Współczynnik odrzuceń - możliwe przyczyny:

 • A) Źle dopasowane metaopisy do treści artykułu.

 • B) Brak elementów zachęcających do pozostania na stronie.

Skupmy się na punkcie B. Zachęcenie do przeczytania artykułu powinniśmy zawrzeć jak najszybciej. Sprawdzona metoda to dobry wstęp. Proponuję, żeby napisać to, czego dotyczy artykuł oraz jakie korzyści uzyskamy, czytając uważnie i do końca. Podanie tych informacji jest kluczowe, aby zatrzymać użytkownika na stronie i zminimalizować współczynnik odrzuceń.

 

Dobre nagłówki są kluczem do sukcesu

Z badań wynika, że tylko niecałe 20% osób czyta całą treść artykułu. Co ciekawe, współczynnik ten nie zmienił się na przestrzeni ostatnich 10 lat. Użytkownicy są wygodni, dlatego skupiają swoją uwagę na nagłówkach i wybiórczo czytają te fragmenty tekstu, które uznają za wartościowe.

Statystyki pokazują, że 70% osób czyta nagłówki, co jest szansą na przyciągnięcie uwagi. Stosując unikalne nagłówki w optymalnych odstępach możemy zdecydowanie zwiększyć czas spędzony na stronie i jednocześnie zachęcić do przeczytania kolejnych artykułów na blogu. W nagłówkach powinniśmy stosować większą czcionkę niż przy pozostałej treści, a także odstępy, które sprawią, że nagłówek będzie rzucał się w oczy.

 

 

Krok 4 - Struktura treści przyjazna dla użytkownika

krok-4

 

Bardzo ważny element każdego artykułu to układ treści. Staramy się przedstawić przekaz merytoryczny w jak najlepszy sposób. Z moich testów wynika, że najchętniej czytamy treści, w których użyto:

 • A) Czytelny rozmiar czcionki. Font 14px na pewno nie będzie zbyt duży. Taka forma może budzić kontrowersje, ponieważ mniej treści zmieści się na jednym ekranie bez konieczności przewijania. Stosując małe rozmiary czcionek zniechęcamy do czytania i zwiększamy współczynnik odrzuceń oraz czas spędzony na stronie, co jest negatywnym sygnałem rankingowym dla Google.

 • B) Krótkie akapity, ponieważ treść, która jest zlepiona, wygląda mniej atrakcyjnie. Wywołuje u odbiorcy wrażenie, że opisuje jeden element. Dzieląc tekst na segmenty, poprawiamy czytelność i zachęcamy do czytania kolejnych akapitów. Przy takim układzie szybciej można pozyskać kolejne informacje przekazywane w kolejnych segmentach treści.

 • C) Pogrubienia i podkreślenia, które przykują uwagę. Możemy pogrubić najważniejsze informacje, frazy lub korzyści, które opisuje dany akapit lub segment treści. Można podkreślić to, co jest szczególnie istotne. Należy pamiętać, że pogrubienie lub podkreślenie jest pierwszym elementem, który przeczyta odbiorca. Jeżeli jest to chwytliwy i użyteczny fragment treści, skupimy uwagę potencjalnego klienta na istotnej części. Bardzo ważne, aby nie stosować tego elementu zbyt często, bo możemy wywołać efekt odwrotny do pożądanego. Jeżeli podkreślimy lub pogrubimy więcej niż 10% treści - tekst stanie się nieczytelny i może sprawiać wrażenie, że jest napisany przez osobę niekompetentną.

 

 

Krok 5 - Dodatkowe elementy graficzne w treści

krok-5

 

Zdecydowana większość odbiorców to wzrokowcy. Często łatwiej przekazać informację w formie wizualnej niż tekstowej, dlatego tworząc ciekawy content warto uwzględnić elementy graficzne.

Sprawdzona metoda to umieszczanie infografik, wykresów, obrazów i innych elementów graficznych. Liczy się zarówno forma, jak i jasny przekaz. Warto na grafikach umieścić niewielki element, który odnosi się do naszej marki, autora lub strony. Dzięki temu, jeżeli udostępnimy nasze grafiki do ponownego użycia, nasz brand będzie promowany.

 

Linkbuilding ciągle bardzo istotny

Dzięki dobrej treści i atrakcyjnym elementom graficznym możemy pozyskać linki do artykułu. Jeżeli jest merytorycznie i graficznie dobry, odbiorcy mogą się nim dzielić zarówno na forach internetowych jak i portalach społecznościowych, co dodatkowo wzmacnia pozycję w naturalnych wynikach wyszukiwania.

Odpowiedni styl dotyczy nie tylko samych elementów graficznych, ale również treści, wypunktowanych list, checkboxów, formularzy czy tabelek. Nie możemy zapomnieć o ustawieniu opisu każdej grafiki, za co odpowiada atrybut alt="". Ustawiamy krótki opis, który opisuje zawartość grafiki.

 

Reasumując, każdy artykuł umieszczany na stronie internetowej powinien zawierać nie tylko dobrą, wartościową treść, ale również podstawowe elementy optymalizacyjne, takie jak:

 • meta title,

 • meta description,

 • odpowiedni wstęp,

 • strukturę nagłówków i treści,

 • dodatkowe elementy graficzne.

Wszystkie te elementy sprawiają, że strona i treść generuje pozytywne sygnały dla Google, a więc wysoki współczynnik CTR, niski współczynnik odrzuceń, a także możliwość pozyskania naturalnych odnośników. Na pozycję w Google składają się 3 podstawowe elementy: treść, czynniki behawioralne, a także odnośniki. Stosując w/w elementy można osiągnąć świetne efekty w krótkim czasie.

 

Na koniec, pamiętaj, aby pisać:

 • Poprawnie – bez błędów ortograficznych, a także z zachowaniem zasad interpunkcji.

 • Naturalnie – bez przesycania treści słowami kluczowymi.

 • Unikalnie – bez tworzenia duplikatów i powielania treści, które już znajdują się na innych stronach.

 

Mam nadzieję, że powyższe elementy pozwolą Ci osiągnąć zakładane cele w kontekście widoczności artykułów w Google oraz realizacji zadań z zakresu content marketingu. Zachęcam do komentowania i opisywania swoich sprawdzonych metod poprawiających widoczność treści w wynikach Google.

 

Autor: Sławomir Czajkowski, Kampanie SEO